top of page

5 הצבעים שלעולם לא יוצאים מהאופנה על פי קוקו שאנל


5 הצבעים שלעולם לא יוצאים מהאופנה על פי קוקו שאנל

Image: Chanel website


The Colors – Inside CHANEL


גבריאל שאנל, שהעולם מכיר יותר בכינוי שלה "קוקו", נפטרה לפני חמישים ושתיים שנים ב 10 בינואר 1971, בגיל 87, לאחר שהייתה אחת הנשים המשפיעות ביותר מבחינה תרבותית בתקופתה. עם האופי העקשן והלא לגמרי השקוף שלה, קוקו שאנל חוללה מהפכה באופנת הנשים, משנת 1910 ואילך, בכך שהפשיטה אותה והפיכתה לפרקטית יותר ומתאימה יותר עולם המשתנה במהירות.


"אלגנטיות אמיתית", אמרה, "לא יכולה להסתדר בלי אפשרות של תנועה חופשית". כדי להבין את משמעות דבריה, עלינו להכניס אותן להקשרן. בין סוף המאה התשע עשרה לתחילת המאה העשרים, נשים עייפו מחצאיות ארוכות ובגדים לא מנומסים שאילצו אותן למלא תפקיד פסיבי בחברה. התיעוש והעיור הגוברים הביאו לכך שיותר ויותר נשים קיבלו עבודה ותפקיד חדש במערך הייצור.

מלחמות העולם הראשונה והשנייה האיצו את התהליך הזה על ידי העלאת מיליוני גברים לחזית והשארת האחריות של כלכלת המשפחה בידי נשים במשך שנים, ובמקרים מסוימים, לנצח. בהקשר זה, קוקו שאנל ביטלה אחת ולתמיד מחוכים מהמלתחה הנשית. היא קיצרה חצאיות, הפחיתה סלסולים והחלה לעצב בגדים שיוכלו ללבוש נשים פעילות, ספורטיביות ועובדות שסוף סוף יכלו ליהנות מרכיבה על אופניים.

הסגנון שלה יירט ושיקף שינוי חברתי, אבל זה היה גם ביטוי לניסיון החיים שלה. זה לא היה מקרי ששאנל לבשה את הבגדים, שיצרה בצבעים שהיא הכי אהבה, מסיבות אסתטיות ואישיות כאחד.

בכל הנוגע לצבעים שלה, חשוב להדגיש כיצד האופנה שלה סובב סביב צבעים מסוימים או שילובי צבעים, שסייעו לבסס את סגנון שאנל כקלאסיקה בדמיון הקולקטיבי.


חמישה הצבעים המרכזיים שלעולם לא יוצאים מהאופנה לפי קוקו שאנל

שחור

שחור עד 1926 היה הצבע של בגדי אבל, עבודה ומשרתים לפני שאנל השיקה את השמלה השחורה שלה לשוק והפכה אותה לצבע של אלגנטיות "חכמה", אידיאלית לכל אירוע. זה היה גם צבע בגדי הנזירות במנזר, Aubazine שאליו נשלחה כילדה ללמוד עם האחיות, שלימדו אותה לתפור בגדים.

עבור שאנל, שחור היה חיוני, חד וגם המשלים האידיאלי להדגשת לבן וצבעים אחרים, כמו גם תכשיטים נוצצים וסיכות.

"כשאמצא צבע כהה יותר משחור," אמרה שאנל, "אני אלבש אותו. אבל עד אז אני אתלבש שחור!"

אנחנו חייבים להגיד תודה לקוקו שאנל אם היום השמלה השחורה הקטנה היא סמל של אלגנטיות. שנל הפכה בגד אבל וצבע לשמלה רב תכליתית, נוחה ופרקטית ללבישה.

Tweed & Patent Calfskin Black l Image: CHANEL Website

Tweed & Patent Calfskin Black l Image: CHANEL Website

לבן

עבור קוקו, הלבן היה הצבע המושלם, לבן מחזיר אור ומאיר את פניו של הלובש אותו. אז, פנינים היו מרכזיות בסגנון של שאנל, שכן הן מפוכחות ואציליות, גם כשהן מזויפות ועד מוטיבים של קמליה וטוויד. גם כיסוי הראש של הנזירות במנזר שבו בילתה שאנל בילדותה היו לבנות.

אין דבר יוקרתי כמו התיק הקלאסי, העל זמני בצבע לבן כשלג מעור קוויאר. הלבן משמש גם כקונטרה מושלמת לשחור, ואכן המראה המונוכרום הוא שאנל מובהק.

שנל יצרה לעתים קרובות אפקטים מינימאליים אך מעודנים עם שילובים של לבן ושחור. לדוגמה, היא הוסיפה גזרות שחורות לכיסים, לחפתים או לצווארון של שמלה לבנה או טיפים שחורים לנעלי בז.

שחור ולבן - "שחור מכיל הכל, אפילו לבן. ביחד, שחור ולבן הם בהחלט יפים, הם ההסכם המושלם", קןקן שנל.

"נשים חושבות על כל הצבעים מלבד היעדר צבע. אמרתי שלשחור יש הכל. גם לבן. היופי שלהם מוחלט. זו ההרמוניה המושלמת". - קוקו שאנל

Cruise 2022/23 Image: Chanel website

Cruise 2022/23 Image: Chanel website


Large back pack chanel 22 l Image: CHANEL Website

Large back pack chanel 22 l Image: CHANEL Website


זהב

קוקו שאנל, שנולדה בעוני, הייתה מודעת היטב לכוחו של הזהב כעל תעתוע. אחרי הכל, רוח היזמות שלה הפכה אותה לאחת הנשים העשירות בצרפת. היא זיהתה גם את הערך הסמלי של זהב, כי הייתה לה אהבה עמוקה לוונציה וליצירות אמנות כמו פאלה ד'אורו שנשמרו בבזיליקת סן מרקו. היא גם ידעה שלא בהכרח צריך להשתמש בזהב אמיתי כדי לעורר את יקרותו.

באופן מוזר, השימוש המוכר ביותר של שאנל בזהב אינו בגד כלל, אלא הבושם שנל מס' 5, הקישוט בתיקי שנל, רצועת השרשרת האייקונית ותיקי עור זהב מטאלי מוערכים גם על ידי חובבי שאנל, במיוחד בהתחשב באיזו מידה זהב משתלב עם צבעי מותג הליבה האחרים כמבטא מוזהב לבז' למראה יום, או ניגוד דרמטי עם שחור בלילה. מרהיב במיוחד!


Image: Chanel website


CHANEL Cruise 2022/23 Collection in Miami — CHANEL Shows


בז'

לפעמים צבע ה 'בז' משמש לתיאור אסתטיקה מסוימת לא הרפתקנית. אבל בעולם של שאנל, בז' הוא הכל מלבד משעמם. בז' זה יפה. גוון חם וטבעי שעבור קוקו עורר עור זוהר, דבש זהוב, מלווה מסוגנן למראה מונוכרום חד.

בית האופנה מחזיק בגוון המאופק הזה בהערכה כזו, שהם אפילו קראו לו או דה פרפיום. כמו המעיל בצבע קאמל, תיק יד של שאנל בצבע בז' שהולך עם הכל.

Cat Eye Sunglasses l Image: CHANEL Website
Cat Eye Sunglasses l Image: CHANEL Website

Cat Eye Sunglasses l Image: CHANEL Website


The Film of the CHANEL Cruise 2022/23 Collection Campaign — CHANEL


אדום

"אדום הוא צבע החיים, של דם, אני אוהבת אדום" כפי שאמרה גבריאל שאנל. צבע שתמיד נוכח בקולקציות האופנה והיופי של שנל, שנחקרה על הניואנסים השונים שלו, בהירותו ובעומקו.

אדום כי הוא מאפשר, כאשר הוא משמש כבטנה של תיק, למצוא במהירות את מה שמחפשים.

צבע האדום הוא התייחסות נוספת למדים של בית היתומים Aubazine Abbey שבו שהתה שנל בילדותה.

זו רק אחת הדרכים שבהן בית האופנה משתמש באדום, שהוא רואה בו צבע של תשוקה, אומץ ואנרגיה. באותו האופן שבו שפתון אדום יכול להביא דחיפה מיידית, תיק יד של שאנל אדום הוא בחירה מרתקת.

זה הגוון הבהיר היחיד שהבית מסתמך עליו כצבע ליבה, והוא מופיע שוב ושוב בקולקציות.

"אם אתה עצוב, הוסף עוד שפתון ותקוף. גברים שונאים נשים שבוכות", טענה מדמואזל.

HOLIDAY 2022 COLLECTION - DEMANDER LA LUNE


עבור האובססיביות לאופנה, המילה שאנל מעלה מיד פלטת צבעים. משמלה שחורה פשוטה ועד מחרוזת פניני שנהב, זוג נעלי בלט בז' ועד שפתון אדום, זה מותג שגווניי החתימה שלו הפכו לשם נרדף לשיק.


לקריאה נוספת כאן


ShopStyle Collective


Most of the images on my website come from other sources on the Internet using search engines, especially Google. If you believe that your copyrighted work has been used on my website in a way that constitutes copyright infringement, please send me a notice that contains identification and description of the copyrighted work that you claim has been infringed, and I will gladly remove the material from my website.Comments


bottom of page